Platformy internetowe

Na rynku dostępna jest duża ilość platform do sprzedaży internetowej. Oferowane są scenariusze wdrożenia oraz różne modele licencyjne. Wybór oprogramowania jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa nie tylko na czas i koszty wdrożenia, lecz także na funkcjonalność i późniejszy rozwój sklepu. Na początku należy określić nasze wymagania odnośnie do platformy sprzedaży internetowej, które później staną się kryteriami podczas podjęcia ostatecznej decyzji. Wszystkie produkty dostępne na rynku mają swoje wady i zalety, trzeba dokonać wyboru mając to na uwadze.

Podział platform do sprzedaży internetowej

W dużym skrócie platformy internetowe można podzielić na: platformy dedykowane, oprogramowanie pudełkowe, które dzieli się na płatne i bezpłatne oraz oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy. Platforma dedykowana jest to oprogramowanie tworzone specjalnie pod zamawiającego. Klient ma wypływ na wszystkie elementy i aspekty tworzonego systemu, zaczynając od technologii, w której zostanie wytworzony, a skończywszy na procesach przepływu danych.

Oprogramowanie pudełkowe to takie oprogramowanie do sklepu, które można bezpośrednio kupić od dystrybutora, zainstalować i używać. Charakteryzuje się dość zamkniętą strukturą, której użytkownik nie będzie musiał modyfikować. Produktów tego typu na rynku dostępnych jest bardzo dużo. Różnią się ceną, licencją oraz możliwościami.

W ofercie rynkowej można spotkać kilka rozwiązań, które są darmowe, na przykład PrestaShop czy Magneto. Oprogramowanie takie dzięki zastosowaniu licencji otwartej może być dowolnie dostosowane do potrzeb zamawiającego. Trzeba jednak pamiętać, że „darmowe” oprogramowanie wcale nie oznacza braku kosztów. Jeśli nie mamy wiedzy programistycznej to koszty wdrożenia takiego oprogramowania będą znacznie wyższe niż koszty rozwiązań płatnych.

Podsumowując…

Najlepszym wyborem dla początkującego przedsiębiorcy będzie oprogramowanie pudełkowe obsługującego jego sklep internetowy. Nie wymaga ono dużej wiedzy informatycznej i jest proste w obsłudze. Doświadczonym handlowcom, którzy mają określony plan działania polecamy platformy dedykowane. Dzięki temu rozwiązaniu można stworzyć swoją platformę, dostosowaną do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz