Finanacial Rebublic, Tooting Broadway, 40 Tooting High Str, SW17 0RG
+44 020 8682 3950
+44 020 8767 4088
+48 22 376 24 80
Hours: 10am-8pm Pon-Piat; 10am-2pm Sob

Dokumenty potrzebne do rozliczeniem podatku w UK

Zaświadczenie P45 – jest wydawane, gdy pracownik kończy pracę.

Jeżeli pracownik w trakcie tego samego roku podatkowego rozpocznie pracę u nowego pracodawcy to powinien oddać mu zaświadczenie P45 otrzymane od poprzedniego pracodawcy zachowując jedynie jego pierwszą stronę (Part 1A).

Zaświadczenie P60 – jest wydawane każdemu pracownikowi na koniec roku podatkowego.
Druk P60 powinien zawierać dane o całorocznych (od kwietnia do kwietnia) zarobkach pracownika uzyskanych zarówno u aktualnego pracodawcy jak i u poprzednich pracodawców, u których pracował w tym samym roku podatkowym. Zaświadczenie P60 otrzymują pracownicy, którzy na dzień 5 kwietnia są zatrudnieni. Jeżeli ktoś skończy pracę przed tą datą otrzymuje tylko P45.

Zarówno P45 jak i P60 są wystarczającymi dokumentami do ubiegania się o zwrot podatku.

Możliwe jest także rozliczenie na podstawie payslipów.
Payslip – czyli rozliczenie tygodniowej wypłaty.
Gdy z jakichś powodów nie mamy ani P45 ani P60 to można skorzystać z “Payslip’a”, który zawiera informację o zarobkach z danego tygodnia oraz zarobków zsumowanych od początku okresu rozliczeniowego, którym jest początek roku podatkowego albo początek zatrudnienie jeżeli rozpoczęło się później. Najbardziej interesujący jest Payslip za ostatni tydzień pracy, bowiem w rubryce o nazwie “Pay to Date” (lub podobnie) zawiera tę samą informację o zarobkach (od początku zatrudnienia u danego pracodawcy), co P45. W praktyce uzyskanie zwrotu podatku na podstawie Payslipów natrafia jednak na trudności ze strony większości brytyjskich urzędów skarbowych i obok Payslipów konieczne są dodatkowe potwierdzenia zarobków przez pracodawcę.

 

Kompletny wykaz dokumentów do rozliczenia podatku z Anglii:
http://www.zwrotpodatku.pracabezgranic.info/druki/UK_forms.pdf

 

Potrzebujesz: wyciągi z banku,certyfikaty od pracodawcy (vouchery) za okres od 05. 04. “poprzedni rok” do 06. 04. “biezacy rok”, pokazujące dochód i kwotę podatku odprowadzoną za Ciebie.

Oraz rachunki za wszystkie wydatki związane z biznesem. Połóż je na stole.

Co to jest: invoiceswyciagi z bankucertyfikaty od pracodawcy (vouchery)

Comments are closed.